Tomáš Kudrna, původní autor tohoto webu, dne 4. června 2016 tragicky zahynul při leteckém neštěstí.
Jeho web je zachováván v původním stavu coby historický dokument a na jeho památku.

Tato stránka (text původního článku nebo překlad cizojazyčného originálu pro stránku tom-bdsm.cz) je autorským dílem a její kopírování, s výjimkou kopírování pro osobní potřebu jednotlivců, je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázáno. Toto NENÍ svolení s kopírováním na "osobní" nebo soukromé stránky.

Vstupní strana webu: tom-bdsm.cz. Přijďte zas! Dejte si záložku (v IE Ctrl+D)

Autor: (c)2001 Tom

Nejjednodušší elektromučící přístroj

Více podrobností o elektrotortuře najdete v původním článku Elektrošokový přístroj za 100 Kč a v článcích z něj odkazovaných. Jsou tam uvedeny i postupy na výrobu elektrod.

Poté, co jsem zjistil, že v původním přístroji dosloužil akumulátor, a poté zjistil, že jeho napájení přes nabíjecí konektor pomocí autobaterie není příliš praktické (přístroj je dost obtížně přenosný, i po mučírně), jsem měl dostatečně silný impuls vyrobit menší přístroj, který by při slabším napájení dával silné impulsy (původní schéma není nijak zvlášť energeticky účinné). Navíc přístroj postaví skutečně každý i naprostý začátečník, není na něm nic k oživování.

Nejjednodušší řešení je symetrický generátor s dvěma tranzistory. V podstatě se jedná o výkonový měnič napětí, který lze postavit i jen s jedním tranzistorem, ale musíte umět navinout nesymetrický transformátor. Chcete-li použít běžně prodávaný transformátor, je dále popsané schéma jednodušší variantou.

Na schématu vidíte, že jednodušší už to ani být nemůže. Potřebujete transformátor s primárním vinutím na 220V (máte-li hodně staré zásoby, můžete použít transformátor např. z elektronkového rádia - mívá vinutí 110/220V, anodové 400V a žhavení 6,3V. Pokud je vinutí žhavení dvojité (určené původně k usměrnění dvojitou diodou), je to ideální kandidát na trafo pro popisovaný přístroj - k napájení ale budete potřebovat slušný akumulátor a vaši partnerku bych na život nepojistil). Pokud chcete jít do obchodu se součáskami pro nový transformátor, vyberte napětí sekundáru podle toho, jaký napájecí zdroj použijete, a hlavně jaké napětí chcete mít na sekundáru. Já použil při napájení 6V transformátor se sekundárem 2x15V, protože chci partnerku dráždit, ne mučit (na primáru trafa přístroje je přibližně 60V). Se stejným zapojením a jiným trafem můžete hravě dosáhnout napětí přes 200V (stačí použít trafo s napětím sekundáru srovnatelným nebo i nižším, než je napájecí napětí - stačí dát tranzistory na chladič), a již při nižších hodnotách jde o život.

Použil jsem transformátor se sekundárem 2x15V/0.65A. Odběr proudu přístroje rozhodně nepřevýší tuto hodnotu, při napájení napětím 6V bude ani ne poloviční. Proto by stačily tranzistory s proudem kolektoru 300 mA (KF507 apod.), ale musely by být na chladiči. Já použil KD611 ze starých zásob, nepotřebují chladič. Při nákupu nových součástek - stačí libovolný křemíkový NPN tranzistor na proud odpovídající proudu sekundáru použitého trafa, pokud přístoj nenapájíte napětím vyšším, než je jmenovité napětí sekundáru. Tranzistory v pouzdrech umožňujících montáž na chladič jsou vhodnější, budete třeba chtít později zvýšit výstupní napětí přístroje...

Podle zesílení použitých tranzistorů a napájecího napětí vyberte odpory, já použil 1000 Ohm, fungovat bude vše od 200 Ohm nahoru. U menších tranzistorů bych se držel minimální hodnoty 1000 Ohm, při použití vyššího napájecího napětí bych šel ještě výš. Mezi kolektory tranzistorů je zapojen svitkový kondenzátor 1M/160V, u mého na menší napětí dimenzovaného přístroje stačí ale i M25.

Pro ty, kdo dočetli až sem, přichází odměna - Fotografie přístroje

Zpět na hlavní stránku

Zpět na stránku, odkud jste přišli (např. sekce, seznam textů, obrázková mapa...) - alt+šipka vlevo v IE, klepnutí myší na šipku "Zpět" v adresním pruhu prohlížeče