Tomáš Kudrna, původní autor tohoto webu, dne 4. června 2016 tragicky zahynul při leteckém neštěstí.
Jeho web je zachováván v původním stavu coby historický dokument a na jeho památku.

Tato stránka (text původního článku nebo překlad cizojazyčného originálu pro stránku tom-bdsm.cz) je autorským dílem a její kopírování, s výjimkou kopírování pro osobní potřebu jednotlivců, je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázáno. Toto NENÍ svolení s kopírováním na "osobní" nebo soukromé stránky.

Vstupní strana webu: tom-bdsm.cz. Přijďte zas! Dejte si záložku (v IE Ctrl+D)

Naviják s klikou

Autor: (c)2001 Tom

Při zavěšování partnera do prostoru se hodí naviják, kočka, kladkostroj... kterými můžete vytáhnout ke stropu i spoutaného nebo "nespolupracujícího" partnera. Kromě zvedání celého těla do vzduchu je pěkné i např. svázání paží za zády a vytažení do předklonu...

Výhodou kladkostroje (soustavy kladek s lany, která několikrát zvyšuje sílu, kterou se za lano tahá) je velký zdvih (který ale v místnosti stejně nevyužijete), nízká cena a možnost celé zařízení improvizovat z domácích nebo snadno sehnatelných součástí (pár kladek, spojovací ráhna, lano). Nevýhodou je nesamosvornost mechanismu, tj. konec, za který taháte, musíte po vytažení partnera ke stropu dobře zajistit. Není to tak triviální, lano jde od kladkostroje k zemi, je pod tahem, takže jej nemůžete např. přivázat k háku ve zdi, aniž byste kolem zavěšeného partnera neměli omezený manévrovací prostor. Lano prostě vadí.

Výhodou kočky (zvedáku ovládaného řetězem) je ohromná nosnost, samosvornost (řetěz, kterým kočku ovládáte, prostě kdykoliv pustíte a druhý řetěz, na kterém visí partner, se ani nehne). Nevýhodou je cena, několik tisíc korun. Jedná se prostě o přesný strojírenský výrobek se vším všudy, i cenou.

Kompromisem mezi oběma systémy je klika s upevněným lanem a kladka pod stropem. Klika může být šikovně připevněna na zdi, kde nevadí, a kladka pod stropem zajistí vedení lana daleko od těla visícího partnera. Uvědomuji si, že pokud nemáte doma svářečku nebo alespoň možnost si jí půjčit, vyjde vám koupená kočka levněji, než kdybyste si popisovaný systém nechali vyrobit od zámečníka, ale já se při výrobě bavil a materiál stojí opravdu jen pár korun.

K výrobě kliky potřebujete cca 1,20 m úhelníku 30x30x4 mm, ze kterého svaříte obdélníkový nebo čtvercový rám, který přijde přišroubovat ke zdi (na obrázku není příliš dobře vidět, že horní část rámu drží ve zdi jeden vrut d4x80 v plastové hmoždince do díry 12mm, zatímco dolní část rámu drží ve zdi dva takové vruty. Na rám navaříte dvě ramena ze stejného materiálu, vyvrtáte v jednom z nich díru (můžete v obou ramenech, ale já navrtal jen rameno u rukojeti - hřídel na druhé straně běhá v přivařeném očku z kulatinky průměru 5 mm) pro osu kliky (hřídel na obrázku má průměr 16 mm). Na osu (ocelová kulatina) navaříte rameno ze stejného úhelníku, na jehož konec navaříte rukojeť kliky (pokud dobře počítám, řežete z úhelníku celkem sedm kusů a z kulatiny dva).

Aby hřídel z ramen nevypadla, provrtáte ji příčně po zasunutí do ramen rámu, na druhé straně plechu, který bezprostředně sousedí s ramenem kliky, vrtákem 3 mm a do otvoru vsunete kousek ocelové kulatinky. Na níže uvedeném detailním obrázku je klika u pravého ramene rámu a v detailu je vidět zleva doprava - čep přesahující průměr hřídele o 1 mm, takže hřídel neprojde ramenem rámu, pak plech úhelníku tvořící rameno rámu, a nakonec klika. Hřídel se tedy nemůže hnout na jednu ani na druhou stranu. Ramena rámu jsou proti roztažení ve směru osy hřídele (mohla by vypadnout) jištěna přivařením plechu (stačí tloušťka 0,8 mm) mezi ramena, rovnoběžně s hřídelí. Tento a následující odstavec jsou dokumentovány detailním obrázkem.

Na hřídel se navíjí ocelové lanko o průměru 3 mm. Upevnění lanka k hřídeli: pevnější by asi bylo hřídel provrtat, lanko otvorem protáhnout a volný konec zajistit k začátku zbytku lanka sponou. Nezáleželo by na směru otáčení kliky, ovšem lanko by ve sponě rozhodně trpělo. Navíc by spona drhla o plech, který jistí ramena rámu proti roztažení. Proto jsem zvolil jiný způsob upevnění. Hřídel jsem provrtal otvorem pro šroub M4x20, pod hlavu šroubu dal plochou matku z kalené oceli (nepotřeboval jsem matku, šlo mi o malý tvrdý kousek oceli s otvorem - pokud seženete něco jiného, použijte to). Šroub přes matku tlačí konec lanka k hřídeli. Aby šlo lanko bezpečně upnout, je po jedné straně dříku šroubu v hřídeli pilníkem vybroušena drážka široká téměř jako je průměr lanka a o něco méně hluboká. Lanko se do ní vloží, šroub dotáhne, čímž se lanko pevně přichytí.

Kladky na obrázku, po nichž lanko běží těsně pod stropem a nepřekáží tak v blízkosti zavěšeného břemene, lze nahradit silnými ocelovými oky, kterými lanko poběží s o něco větším třením, ale zase ušetříte za kladky... Konec lanka po protažení oky/kladkami opatřete oky nebo karabinami (provlečte lanko otvorem oka a stáhněte konce sponou koupenou v železářství).

Klika nemá rohatku, vzhledem k velkému převodu danému poměrem průměrů hřídele a otáčení rukojeti kliky a s tím souvisejícímu malému zdvihu na jednu otočku kliky stačí kliku a rám dát do zákrytu, provrtat a při používání navijáku jistit polohu kliky vsunutím šroubu do těchto otvorů. Vůbec nevadí, že kliku lze zajistit jen v jedné poloze.

Zpět na hlavní stránku

Zpět na stránku, odkud jste přišli (např. sekce, seznam textů, obrázková mapa...) - alt+šipka vlevo v IE, klepnutí myší na šipku "Zpět" v adresním pruhu prohlížeče