Tomáš Kudrna, původní autor tohoto webu, dne 4. června 2016 tragicky zahynul při leteckém neštěstí.
Jeho web je zachováván v původním stavu coby historický dokument a na jeho památku.

Autor: quagmyr

Překlad: (c) 1998 Tom

Tato stránka (text původního článku nebo překlad cizojazyčného originálu pro stránku tom-bdsm.cz) je autorským dílem a její kopírování, s výjimkou kopírování pro osobní potřebu jednotlivců, je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázáno. Toto NENÍ svolení s kopírováním na "osobní" nebo soukromé stránky.

Vstupní strana webu: tom-bdsm.cz. Přijďte zas! Dejte si záložku (v IE Ctrl+D)

BDSM symbol

Tento text je věnován významu symbolu BDSM, tj. kola, které připomíná čínské yin/yang, ale místo dvou propletených kapek zobrazuje tři. Překládám jen na žádost ... (ty víš, kdo jsi). Podotkla mi mailem, že ačkoli se symbol vyskytuje např. na úvodní stránce serveru bdsm.cz a na spoustě jiných míst, neví možná každý, kdo se na něj dívá, proč tam ten zvláštní obrázek autor serveru dal… A překládám také proto, že bych chtěl jednou na ulici někoho s tímto znakem na klopě potkat. Nehledám partnerku, jen bych rád, aby ostatní snáze našli… Symbol si mohu vyrobit, ale objednávat si větší sérii u výrobce odznaků, to nechystám (to je tip pro schopné organizátory :-). Přitom podle mě jde o to, dosáhnout oné „kritické masy“, kdy bude odznak nosit nezanedbatelná část populace.

Aktualizace textu 2010: před hodně hodně lety jsem dostal tento špendlík na klopu v bílém a žlutém zlatě. Od dominanta z páru, kterému náš web pomohl... Bylo to v době, kdy už jsme dávno nenavštěvovali "kecací" srazy.

---

BDSM symbol nemá žádný „zjevný význam“ – přesně s tímto cílem byl vytvořen. Běžný kolemjdoucí, kterého by pouhé tušení souvislosti s BDSM odradilo, si všimne jen hezkého módního doplňku. Můžeme jej tedy nosit, abychom upozornili ostatní členy komunity, že víme, a mohli na sebe spiklenecky mrknout, když se náhodou potkáme.

BDSM symbol má ve skutečnosti několik významů. Tři části zastupují tři směry ve třech možných děleních:

- Jde o BD, D/s a S&M
- Jde o krédo BDSM: bezpečně, s rozumem, se vzájemným souhlasem
- Jde o to, že jsme hořejšci, dolejšci a pod obojí

Třetí z uvedených významů souvisí s otvory v jednotlivých kapkách. BDSM je přinejmenším hra a někdy i životní styl – otvory symbolizují to, že jedinec sám o sobě není nic, že k praktikování BDSM je nutný partner. Bez ohledu na to, o jaké úrovni partnerství mezi dvěma osobami nebo naopak celistvosti jednotlivce se bavíme, při BDSM se musíme doplňovat. BDSM není sólová záležitost.

Podoba mezi symbolem BDSM a yin/yang není náhodná. Zakřivené okraje kapek představují prolnutí, nejasnou hranici mezi partnery. Můžete si představovat, že připomínají bič nebo ruku před dopadem na holou kůži. Kružnice, která kapky obklopuje, samozřejmě znamená jednotu komunity a ochranu, kterou komunita dává svým členům.

Druhá poznámka z budoucnosti, 2010 - tohle skutečně platilo v době, kdy v ČSFR byly 2 servery o BDSM a organizovali jsme první srazy - u nás doma, u známých, jezdili k Aradii, která samozřejmě srazy pořádala dřív, jen je nepropagovala na netu. Až o hodně později přišly velkosrazy jako Bourák, MayDay, Staré Pošty, a o hodně-hodně později Alkáče, gumové Elioty, dnes ovšem snadno vygooglujete i takové speciality, jako klystýrové srazy (to opravdu není náš šálek čaje).
Ta poznámka: tenkrát komunita sotva vznikala (a následně se začala rozpadat). Dnešní situaci při mém velmi letmém pohledu zvenčí je taková, že existují skupinky, které se vůbec "nemusí" a ne vždy ta, která je nejvíc vidět na netu, je ta nejlepší. Nechci hodnotit ničí úmysly, ale pokud někdo inzeruje na netu, stále hledá a láka další a další lidi, určuje jim pravidla a kategoricky stanovuje, co se smí a nesmí.. dost možná potřebuje stále další oběti, a to myslím doslova, byly takové případy. Základních pokynů pro bezpečnou akci, kterou si všichni užijí, je pět. 1. Dodržet pokyny organizátora ohledně času vpouštění, oděvu a nepřípustných praktik na srazu, což může být klidně sex nebo nošení SS uniformy :-) organizátor/majitel prostor má právo toto stanovit, ale nic víc. 2. Nerušit scénky ostatních, ani "v dobré víře", "že je to už moc". 3. Nesahat na cizí věci a partnery bez dovolení, platí i pro přílišnou blízkost, posouzení je na dominantovi vedoucímu scénku, který by měl bezpečně rozpoznat, jakou blízkost ostatních ještě snese submisiv. 4. Nerozšiřovat fotky a informace mimo okruh pozvaných a 5. Nejezdit na akční srazy, pokud snesu jen ty kecací :-)

---

Poznámky k zobrazování BDSM symbolu

Symbol se opravdu ujal, přinejmenším on-line. Vznikl na chatu a já mu dal konečnou podobu ([email protected], pozn. překl.).

Lidé mi psali, že výše podaný výklad významu symbolu neříká nic o tom, jak by symbol měl vypadat na webové stránce, což je pravda a omlouvám se za to. Přikládám vysvětlení.

Nechci nikoho k ničemu nutit, nevidím důvod, proč by autoři stránek neměli mít volnou ruku. Chtěl bych, když se mě na to někdo zeptal, uvést, proč by symbol měl vypadat, jak to popisuji. Aby se od popisu mohl odchýlit, pokud k tomu má důvod, ale aby symbol neměnil bezdůvodně nebo proto, že neví, jak přesně má vypadat.

Takže, tři nejčastější chyby při zobrazování BDSM symbolu.

1. Okraj a tři zahnuté paprsky by měly být v barvě kovu. Na přívěscích či odznacích jsou tyto části vystouplé. Barva kovu (železo, zlato, stříbro, měď, bronz, jakýkoliv jiný) symbolizuje „řetězy“, „okovy“, poddání se, ovládnutí.

2. Tři pole mezi paprsky jsou černá, připomínají zvládnutou, ale přesto „temnou“ stranu BDSM sexuality.

3. „Tečky“ uprostřed polí nejsou tečky, ale otvory. Mělo by skrze ně být vidět pozadí stránky. Jak jsem uvedl v původním vysvětlení významu symbolu, díry symbolizují neúplnost jednotlivce ve vztahu k BDSM. Pokud chcete praktikovat BDSM, potřebujete partnera, s kterým se budete doplňovat.

Jsem si jist, že žádný popis nemůže být úplný a že se objeví další otázky. Rád je zodpovím, pokud se ke mě nějaké dostanou.

Třetí a poslední pozn. z budoucnosti (omlouvám se za trojici, ale tento překlad byl jedním z prvních na bdsm.cz a pak na našich stránkách, je prostě nejstručnější a nejzastaralejší, i když platnost samozřejmě neztratil - geneze a významy symbolů, z nichž BDSM logo vyšlo, jsou poměrně slušně popsány na wikipedii (i když v jiných tématech obsahuje spoustu nesmyslů, tohle heslo má zpracováno dobře). Googlujte "triskele" a pozor na to, že kromě novopohanství (wiccy), znaku Ostrova Man a překvapivě i křesťanství (dnes nepoužívaný symbol svaté Trojice), najdete i odkazy třeba na divizi SS (alespoň dnes ano).

Zpět na hlavní stránku

Zpět na stránku, odkud jste přišli (např. sekce, seznam textů, obrázková mapa...) - alt+šipka vlevo v IE, klepnutí myší na šipku "Zpět" v adresním pruhu prohlížeče