Tomáš Kudrna, původní autor tohoto webu, dne 4. června 2016 tragicky zahynul při leteckém neštěstí.
Jeho web je zachováván v původním stavu coby historický dokument a na jeho památku.

Výroba ostruh

Autor: (c)2002 Tom

Tato stránka (text původního článku nebo překlad cizojazyčného originálu pro stránku tom-bdsm.cz) je autorským dílem a její kopírování, s výjimkou kopírování pro osobní potřebu jednotlivců, je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázáno. Toto NENÍ svolení s kopírováním na "osobní" nebo soukromé stránky.

Vstupní strana webu: tom-bdsm.cz. Přijďte zas! Dejte si záložku (v IE Ctrl+D)

Obrázek 1
Obrázek 2
(omlouvám se za to, že na obrázcích toho není moc vidět, černé ostruhy se na černých botách skutečně špatně fotí. Zřetelnější fotka je na konci obrázkového výrobního postupu)

Poznámka z budoucnosti: ostruhy jsem rozšířil o stylová plechová kolečka (fotka těsně před připevněním je zde) a tady si můžete prohlédnout výsledek.

Zajeli jsme s L na konci října na výstavu Kůň 2001. Jako minulý rok byla návštěva výstaviště v Lysé nad Labem skvělá - ukázky jezdeckých disciplín, jarmark, prodej koňských potřeb - dvě narvané výstavní haly - a jedna hala s boxy s ustájenými koňmi - nádhera. Jen lístky na večerní exhibici už byly vyprodány, a tak nezbylo než pokračovat v rodinném výletu dál, směr Praha (kde jsme přespali a pak strávili neděli). V Praze jsem pak zůstával - u Maca a Laily, ale to už je jiný příběh... :-)

Kromě jiného jsme na výstavě viděli ostruhy, které se nám vždy líbily, ale zatím jsem je nevím proč nikdy nezkoušel vyrobit. Ostruhy se dají koupit za 80-800 Kč (plastové jsou za 80, kovové dražší), ale mě zajímalo, zda bych je dovedl vyrobit. Po shlédnutí několika pěkných kousků (nejvíc se nám líbily masivní kovové naprosto bez ozdob) jsem si řekl, že na tom nic není, a když jsem se vrátil z Prahy (za 5 dní :-), dal jsem se do práce.

Ostruhy jsou v podstatě do oblouku ohnutý kus plechu 2x18 cm (tloušťka 2 mm) s bodci vzadu a řemínky na zapínání kolem kotníku (boty nebo při bdsm hrátkách i holé nohy) vpředu. Bodce jsou z odřezku silnějšího profilu, 8x40x3 mm, a konce jsou obroušeny dokulata. Profi ostruhy jsou masívnější, mohou být i kované nebo lisované s plastickým "vzorem", ale já vyrobil naprosto základní verzi, tj. hladkou. K výrobě nepotřebujete nic než plech, nůžky na plech nebo pilku, rozbrusku (můžete nahradit spoustou ruční práce s brusným papírem) a svářečku na navaření bodců. Dovedu si představit, že kdo nemá svářečku, může bodce vyrobit ze šroubů, které na ostruhy našroubuje, hlavu šroubu zbrousí co nejvíc na plocho, na druhé straně použije co nejtenčí matku, zbytek závitu šroubu odbrousí a konec šroubu zabrousí dokulata.

Ostruhy na kotníku drží tak, že jsou ohnuty do správného tvaru podél boty (nebo podél nohy, pokud je budete nosit jen bez bot :-) a vpředu drženy řemínkem. Nejjednodušší připevnění řemínku je nanýtováním do otvoru vyvrtaného na konci ostruhy, i když profi ostruhy mají na koncích jen vyseknuté obdélníkové otvory, kterými se řemínky protáhnou (počítá se s výměnou řemínků při každodenním náročném provozu). Profi ostruhy mají dnes místo kožených řemínků často jen plastové pletené pásky, podobné těm, ze kterých se dnes dělají i ohlávky nebo lonže.

Výše uvedený odkaz obsahuje netradičně pojatý návod na výrobu kovové části ostruh ve formě série fotografií. Pokud by vám něco nebylo jasné, stačí mi napsat.

Povrchová úprava - cokoli od obroušení dohladka a namazání vazelínou proti rezivění, až po chromování. Profi ostruhy jsou často tvrdě chromovány, což se doma realizuje obtížně (už slyším lidi, co se ozvou, že "to udělají z chromovaného plechu" - ano, dá, ale zkoušeli jste takhle pochromovaný předmět ohnout? Co to udělá s vaším chromem?). Já se rozhodl pro netradiční povrchovou úpravu - rozbruskou jsem povrch obrousil poměrně nahrubo (vznikly poměrně hluboké ale pravidelné rýhy) a nechal přes noc působit štětcem nanesený bezoplachový odrezovač. Pokud je povrch homogenní, a to po obroušení rozbruskou je, vytvoří odrezovač temně modrou barvu. Jedinou nevýhodou je, že není stálá a špiní ruce, což řeší buď tenká vrstva vazelíny (ta špiní taky), nebo průhledný lak.

Zpět na hlavní stránku

Zpět na stránku, odkud jste přišli (např. sekce, seznam textů, obrázková mapa...) - alt+šipka vlevo v IE, klepnutí myší na šipku "Zpět" v adresním pruhu prohlížeče