Tomáš Kudrna, původní autor tohoto webu, dne 4. června 2016 tragicky zahynul při leteckém neštěstí.
Jeho web je zachováván v původním stavu coby historický dokument a na jeho památku.

Tato stránka (text původního článku nebo překlad cizojazyčného originálu pro stránku tom-bdsm.cz) je autorským dílem a její kopírování, s výjimkou kopírování pro osobní potřebu jednotlivců, je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázáno. Toto NENÍ svolení s kopírováním na "osobní" nebo soukromé stránky.

Vstupní strana webu: tom-bdsm.cz. Přijďte zas! Dejte si záložku (v IE Ctrl+D)

Projížďka na koni

T: dnes se na mě podívala tím zvláštním způsobem, který slibuje, že se do mě pustí. Na tyhle chvilkyse těším. Svléknout oblečení, sestoupit po studených schodech, počkat před dveřmi stáje a zapomenoutna to, že bych řídil, co se bude dít.

L: mít doma koně je docela príma. Když se mu nasadí ohlávka, přestane všechno komentovata jen tak stojí, pokyvuje hlavou a občas ržá.

Tady se cítí doma....

T: ohlávka utažená, udidlo na svém místě, pár dalších součástí výstroje, které mi stále připomínají,kdo teď jsem.

L: ve stáji ho moc často nenechávám. Je sice bílá a útulná, voní v ní sláma, ale při tak nízké teplotě,která v ní panuje, by mi určitě nastydl. Dnes ale není zbytí, musím si ještě něco připravit.

Začátek výcviku - poslušnost.

T: jako by mi prostředí a to, co mám na sobě, nestačily k tomu, abych se podřídil její vůli. No, nebudutvrdit, že mi je noha opřená o ramena nepříjemná...

L: sice vím, že do koně se nekope, ale jakmile vklouznu do lodiček, nějak si nemohu pomoci. Jsem sijista, že nebude protestovat.

Vysoký krok.

T: frrrr, hiiiiiiia. Je to těžké, ale já to trénoval. Určitě splním její očekávání.

L: Občas ho potrápím. Vím, že mu není příjemné, mít nohu takhle vysoko, ale co bude říkat za párminut? Nebo že bych ho k tomu ještě polechtala nebo štípla bičíkem?

V sedle.

T: v mučírně se obvykle nejezdí, kvůli nízkým stropům. Přesto je těch pár kroků velmi přijemných

L: dívá se na mě překvapeně a trochu nedůvěřivě. Možná se mu zdá, že bych se mohla praštitdo hlavy o traverzy pod stropem. Počkej, až nasednu, nepraštím se, a místo toho ti zaryju podpatekdo slabin.

Čekání.

T: nejen drezúrou a jízdou živ je kůň. Značnou část života pročeká s otěžemi přivázanými ke kruhuve zdi stáje, ke sloupu či stromu. Viď, že už brzy přijdeš...

L: nevypadá rozkošně? Nyní už chybí jen povel "Koukej se pást", ale je jaro a na stromě toho listímoc není. A navíc ví, že mám pro něj v batůžku připravené jablíčko.

Za chvíli vyjedeme.

T: za zády mi praskají větvičky. Pak přichází povel "Pravou. Výš. Ještě výš." Zvedám nohukam až to jde.

L: zná mě. Už když odcházím, je mu více než jasné, že si jablíčko bude muset zasloužit.

Nasedání.

T: při poklepu bičíkem na rameno si dřepnu a kopyty zkoumám terén. Musím se dokonaleopřít, abychom nespadli.

L: nasednout a sesednout je pro mě to nejobtížnější. Zpočátku jsem svého koníka škrtila nebomu přikrývala oči. Teď už vím, jak na to, stačí se spolehnout, že to zvládne, a pokynout mu lehkýmpoklepem bičíku.

Z koňského hřbetu je svět nejhezčí.

T: rozkvetlá louka, voňavý vzduch a zářící slunce dodávají euforii. Ačkoliv jsem dvakrát těžšínež obvykle, připadá mi, že bych mohl vzlétnout.

L: teď už pevně sedím v sedle a cítím, jak se celý chvěje. Rád by se proběhl. Sevřu otěže pevněji,aby v nich byl potřebný tah a dvakrát trhnu. Ví, že musí vyrazit.

Na lonži.

T: po projížďce se kůň musí vypotit, zklidnit, protáhnout si nohy. Pár koleček na lonži v kroku, párv klusu. Překážky se dnes neskáčou. Snad příště.

L: naše hrátky většinou končíme provětráním na lonži. Je už dost zpocený, ale neuškodí mu seještě trochu proběhnout bez zátěže. Pak dostane sladkou odměnu a pořádně mu vysuším hřbet, alei všechna ostatní místečka, která se zpotila.

Zpět na hlavní stránku fotogalerie

Zpět na hlavní stránku

Zpět na stránku, odkud jste přišli (např. sekce, seznam textů, obrázková mapa...) - alt+šipka vlevo v IE, klepnutí myší na šipku "Zpět" v adresním pruhu prohlížeče