Tomáš Kudrna, původní autor tohoto webu, dne 4. června 2016 tragicky zahynul při leteckém neštěstí.
Jeho web je zachováván v původním stavu coby historický dokument a na jeho památku.

Jízda zručnosti se sulkou

Tato stránka (text původního článku nebo překlad cizojazyčného originálu pro stránku tom-bdsm.cz) je autorským dílem a její kopírování, s výjimkou kopírování pro osobní potřebu jednotlivců, je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázáno. Toto NENÍ svolení s kopírováním na "osobní" nebo soukromé stránky.

Vstupní strana webu: tom-bdsm.cz. Přijďte zas! Dejte si záložku (v IE Ctrl+D)

Autor: Kai, organizátor PetWeeku, s mailem [email protected].
Překladatelka: mulfonek.
Než vás napadne vystavit článek jinde, požádejte o schválení Kaie (muflonka není autorka článku a Kai svolil jen s umístěním na našem webu, stejně jako jsou CD s fotkami a videi z PetWeeku určena jen účastníkům akce).
Překladatelka mě vyzvala k opravě případných chyb, ale v článku žádné nejsou. Kaiejsem viděl na PetWeeku, ví, co dělá (Pozn. z budoucnosti: poté jsme ho viděli ještě 2x, pořád to platí, s dodatkem - jeho Paní je velmi příjemná a šikovná) Jediný detail je snad, že při jízdě v terénu se někdy za opratěmusí cukat, setrvalý tah je těžké udržet - ale to rozhodně není o chybě v překladu, to je o osobníchpreferencích každého páru jezdec/kůň. Druhá věc - parkur je asi lepší přeložit jako soutěž zručnosti, překážkový parkur ve významu skákání přes natěsno postavené překážky je o něčem jiném, než o ježdění v zápřahu. To jsou ale detaily. Třetí podstatnější věc, že někdy bych řekl, že místo termínu uzda by se mělo psát oprať - když se kůň vede, tak na opratích.
mulfonek tento komentář autorizovala.

Související články o drezúře a ježdění:
Kaiův/Muflončin článek pony drezúra, můj článek generální oprava sulky,.jehož druhá (a o něco delší) polovina se věnuje povelům při drezúře i jízdě, dále zcela nový článek výroba sulky pro jízdu v terénu a původní výroba sulky (tento článek je skoro 3 roky starý a obsahuje odkazy na další verze sulky a pomůcek pro ponyplay).

Pokyny uzdou při jízdě se sulkou

Zjednodušeně řečeno při jízdě se sulkou se používají stejné pokyny jako při jednoduché drezuře.

Překážkový parkur

Při Pet Week 2001 byl uspořádán závod v překážkových dostizích

Povolené vybavení pro jezdce a jeho koně je sulka, ohlávka, udidlo a uzda a také bičík. Nebyly povolené žádné mluvené povely, pouze pro start – hyjeeeee (tsk, tsk) a ou prrrrr ci prrrrrrrr (wouw) pro zastavení. Jezdec nesmí používat svoje ruce ani nohy k brždění či k řízení kol.

Docela důležitý detail: Koník běží se zavázanýma očima.

Start

Na startu stojí spřežení tak, že přední kopyta koníka jsou přímo za startovní čárou. Nejprve se běží přímo rovně a pak příjde prudká zatáčka a slalom.
1. zastavit čelem vpřed. Koník bude pomalu naváděn na bariéru a musí se snažit ji nezbortit. Přešlap nebo vynechání jsou chyby.
2. „parkování pozadu“. Od bariery (1) je spřežení řízeno do zatáčky dokud se sulka kolečky nedotkne bariéry. Odsud se pokračuje opět slalomem a těsným kruhem kolem značky.
3. „Kolotoč pro koně“. (konětoč:o))) Ramena kolotoče se otáčejí kolem středové osy. V překážkovém běhu musí jezdec zachytit tyč a spolu s ni v ruce udělat půlkruh. Přitom muže řídit povoz pouze jednou rukou. Tyč bud dosažitelná z jednoho místa na dráze.
4. Tento kruh je obzvláště těsný, protože je ohraničený ze tří stran.
5. Po této zatáčce může spřežení jet až do cíle. Hodnotí se důvěra mezi koněm a jezdcem ( vzájemný soulad)
Cíl: Časomíra bude zastavena, až po dosažení cílové čáry vozíkem.

Oceněn bude čas. Za chyby budou přičteny trestné sekundy.

Chyba - Trestné sekundy
Vynechaná překážka - 50s
Shozená překážka - 20s
Nedovolená pomoc - 50s

Pozn. tk: další důležitý parametr, který není uveden ani v původním článku: rozměrydvora na farmě, kde se soutěž jela, tj. rozměry slalomu zachyceného na obrázku, jsou přibližně18x25 m. Dosahované časy na projetí celé trati jsou tedy v řádu několika minut. Např. couvání sesulkou po vytyčené dráze je obtížně, takže "trestné sekundy" počítané v desítkách, ve výše uvedenétabulce, nejsou rozhodně nadsazené.

Zpět na hlavní stránku

Zpět na stránku, odkud jste přišli (např. sekce, seznam textů, obrázková mapa...) - alt+šipka vlevo v IE, klepnutí myší na šipku "Zpět" v adresním pruhu prohlížeče