Tomáš Kudrna, původní autor tohoto webu, dne 4. června 2016 tragicky zahynul při leteckém neštěstí.
Jeho web je zachováván v původním stavu coby historický dokument a na jeho památku.

Autor: vixen

Překlad: (c)2010 Tom

Tato stránka (text původního článku nebo překlad cizojazyčného originálu pro stránku tom-bdsm.cz) je autorským dílem a její kopírování, s výjimkou kopírování pro osobní potřebu jednotlivců, je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázáno. Toto NENÍ svolení s kopírováním na "osobní" nebo soukromé stránky.

Vstupní strana webu: tom-bdsm.cz. Přijďte zas! Dejte si záložku (v IE Ctrl+D)

Obojky a tradice

Na úvod poznámka (2010, Tom)- i když jsem už před skoro 10 lety nabízel články Obřad nasazení obojku s druhým dílem Obřad nasazení obojku2, nedá mi zas tolik práce přeložít níže uvedený text a tím potvrdit, že i 10 let po zveřejnění výše odkazovaných textů se stále drží původní desítky let staré tradice (mezi příznivci ritualisticky přísného "čistého" D/s). Jinde na webu najdete jiné články o obojcích a také většina lidí používá obojky jinak, z neznalosti nebo úmyslně - to je normálka, jak stále opakuji, žádné "jediné pravé" BDSM neexistuje.
Smyslem je umožnit těm, kdo chtějí, nosit obojky podle starých tradic - nic víc... Konkrétně a osobně - když si hraju/hrajeme s ostatními, nosíme obojky ve světlé barvě kůže nebo řetězové. Obdobně to je při čistě fyzickém ponyplay/dogplay a bylo to tak, když jsme si začínali hrát). A na závěr - vixen je collared sub, její článek je kompilát toho, k čemu se dostala. Je ovlivněna netem víc, než s myslí.

Aneb Vše co jste kdy chtěli vědět o obojcích a ještě spousta informací navíc.
Včetně: zvláštního důrazu na oslabování původních tradic.

Obojky, obojky všude kolem nás... co ale znamenají a proč je nosíme? Na našem diskusním serveru proběhla nedávno bouřlivá diskuse ohledně obojků. Toto téma se objevuje často a pokaždé vyvolá mnoho reakcí komunity. Netvrdím v žádném případě, že tento článek zodpoví všechny otázky, a v žádném případě nechci definovat normu pro D/s v rámci BDSM. Chci se podělit o informace, které jsme odhalili při naší cestě do vztahu ovládající/ovládaný.

Obojek je pro náš životní styl velmi důležitý, a nezáleží na tom, k jaké skupině patříte. Zaprvé nositele identifikuje jako "jednoho z nás" a za druhé, signalizuje, kdo je submisiv, a že může být zadaný. O těchto základech se lidí nehádají, ale vše další už je dnes hodně rozmělněno. Pokusím se proto rozepsat se víc o tom, co mají různé obojky společné a čím se liší.

Obojek vlastníka

Obojek vlastníka je nejrozšířenějším typem obojku. Vyjadřuje vztah jednoho k druhému a signalizuje, že je submisiv vlastněn dominantem. Tato symbolika je tradičně velmi vyhroceá a představuje vnější symbol vztahu dominanta a submisiva. Jeden patří druhému a naopak. Je to jako snubní prsten. Tento obojek VŽDY zůstává majetkem dominanta a při rozpadu vztahu se mu musí vrátit. Nabídka a přijetí tohoto obojku se neberou na lehkou váhu, jde o vyjádření hloubky vztahu a odhodlání jej dále prohlubovat, a od okamžiku, kdy je zajištěn/zamknut na submisivovi (Pozn. Tom - nebo svařen kolem zápěstí) je dominant vnímán jako Pán/Paní submisiva. Konkrétní provedení tohoto obojku je velmi rozmanité - uniformní obojky jsou záležitostí davu. Obvykle bývá zdoben kovem (přívěskem se jménem dominanta) a bývá zamčen, tj. nikdo kromě Dominanta jej nemůže sejmout. Oblykle mívá i očko na zacvaknutí obojku. Některé páry nevolí "standardní SM" provedení, ale spíš něco, co lze vydávat za módní doplněk, se stejnou funkcí. Může to být stříbrný nebo zlatý kroužek kolem krku, pevně zanýtovaný. Lze jej pak sejmout jen rozříznutím. (Pokud se rozhodnete pro toto řešení, počítejte s rizikem napuchnutí nebo i jen přírůstku na váze, a nedělejte obojek příliš těsný. Sledujte také, zda nemá nepříznivé účinky. Musí se volně pohybovat, nesmí omezovat krevní oběh, musí umožnit zasunutí prstu mezi hrdlo a kov. Vždy byste měli mít po ruce nástroj umožňující rychlé odstranění obojku.)

Většina párů má "ve skříni" více obojků, z nichž mohou vybírat. Některé obojky nemohou někteří submisivové nosit veřejně, pak je potřeba alternativní řešení, může jít o šperk, náhrdelník nebo náramek, nebo o stylizovaný dekorativní obojek, jaké vídáme na modelkách. Konkrétní vzhled prostě není důležitý, důležité je, jakou symboliku vnímáte a jakou závažnost mu přikládáte.

Obojek ve výcviku

Začínající submisivové ve výcviku často nosí nezdobený kožený obojek s jedním či více kroužky. Tento obojek neznamená vlastnictví ani zvláštní pouto mezi submisivem a cvičitelem. Dá se říct, že se nenosí "mimo třídu". Účelem tohoto obojku je dát submisivovi poznat část kontroly, které se vzdá, a emoce, které předání moci nutně přináší. Součástí řady běžných disciplín a aktivit tvořících náš životní styl jsou jemné signály vysílané submisivovi přes obojek, například lehké trhnutí jako upozornění, že to co dělá, přesně neodpovídá nárokům dominanta. Je to podobné jako u psa ve výcviku. Tento obojek je pracovní nástroj, nic víc.

Obojky ve výcviku bývají úmyslně nevzhledné a poměrně masivní. Pomáhají při výcviku, nejsou módním doplňkem. Submisivovi může být obojek svěřen do péče a on/a ho pak donáší, kdykoli jde za dominantem.

Zvláštní obojky

Mnoho D/s párů má více obojků pro různé situace. Při hře se "štěnátkem" se hodí psí obojek bez úprav, s vodítkem. Silný obojek pro bondáž může dominant využít k ukotvení provazové bondáže, dalších řetězů a pout nebo spousty dalších užitečných hraček na tělo submisiva. Široké a hodně omezující obojky s upevněním pro rozporky a "pravítka" (jdoucí po páteři) mohou nabízet jedinečný druh fyzické kontroly nad submisivem. Dnes není problém je koupit v e-shopech. Sami uvidíte, jak široká je nabídka obojků pro každou příležitost.

Jiné obojky a jiné názory

S rozmachem internetové scény se objevila řada stále se opakujících vláken diskusí o obojcích a tom, co o obojcích platí a co ne. Zásadním tématem se jeví "obojek na zváženou".
Nejprve musím uvést, že dnes je scéna roztříštěná, pokud jde o styly dominance/submisivity a také o názory. Dříve byly jen dvě školy, ke kterým jste se mohli přihlásit, pokud jste vyznávali ritualizované D/s. Orientální společnost a Evropská rada. Vše bylo poměrně černobílé. Tyto "staré školy" držely tradice předávané po generace a pečlivě dbaly na čistotu ve všem, co dělaly. Metody a principy těchto dvou skupin se značně odlišovaly, což jsme probrali v řadě článků psaných pro web Castle Realm.
Řadíme se ke Společnosti a v našem vztahu se snažíme držet jejich tradic a rituálů. I když známe to základní o evropských metodách (nejpodobnější jim snad je tradice Staré gardy), neznáme všechny jejich tradice a rituály ani to nepředstíráme. Vše, co můžeme říct, je: i když spolu tyto a další skupiny komunikují, žádný "obojek na zváženou" nebyl zmíněn. Jediný odkaz na něj je v článku Mistress Steel. (Díky, že jsme jej mohli publikovat.)
A znamená to snad, že by obojek na zváženou nebyl ničím podložen? Neznamená. Jsem si jista že existují tisíce rituálů v některých "gildách" starých i nových škol a je uvěřitelné, že takový obojek byl a je využíván - určitými skupinami. Příklad je v článku v Knihovně, "Ceremonie růží". Tento krásný rituál byl součásti gild, v nichž máme kořeny, ale není součástí učení Orientální společnosti. Každá skupina si tvoří vlastní tradice a obřady, které mají svůj zvláštní původ, a přitom nenarušují tradice Společnosti jako celku.
Je jen na nás, každém z nás, vybrat si, co bude součástí našeho vztahu a životního stylu. Tím chci samozřejmě říct, že jen málo z těch, co tento článek čtou na internetu, se osobně zapojí do některé z tradičních skupin. Většina si žije zcela podle svého. Pokud se vám myšlenka "obojku na zváženou" líbí, nechť se stane vaším projevem toho, jak chcete vnímat dominanci a submisivitu. Když jsem četla o tomto obojku, osobně mi to připadalo jako dobrý nápad, který velmi dobře poslouží určitým párům. To, zda má kořeny a v které v tradici, není vůbec důležité.

Netové obojky

...jsou dalším jevem, u kterého si všímáme, že jej online D/s komunita uznává. Netový obojek má jen takovou váhu jakou mají jeho vlastník a nositel a proto se široce liší jak očekávání, tak chování obou. Pro někoho jsou tak vážnou záležitostí, jako kůže s ocelí dominantem láskyplně zapnuté na krku submisiva, pro jiného je to jen vstupenka na sledování nebo účast ve zvláštním druhu online sexu, nebo jen prostředek získáni pozornosti. I zde platí, že to, zda obojek užívá nebo zneužívá, je na každém z nás..

Co je pro mě to pravé?

Každou myšlenku nebo praktiku musíte zvážit sami. Prospěje mi, prospěje partnerovi, prospěje vztahu? Cítíme, že je to "správné" (pro nás)? Chceme/potřebujeme to jako součást našich vlastních zvyklostí a přesvědčení? Jsme díky tomu jako D/s štastnější, naplňuje nás to? Není to v rozporu s krédem SSC? Pokud na všechny otázky odpovíte ano a nikdo další mimo vás tím nebude poškozen, rozhodně to do svého vlastního stylu zapojte. Nemusíte své rozhodnutí před nikým hájit a dokazovat, že jde o součást starých tradic. Můžete to prostě udělat, protože se VÁM to líbí. To, co si myslí ostatní, vám může být ukradené.

Pokračování textu - autor neznámý - pro srovnání.

Obojky: co jsou a co znamenají

Nasazení obojku jako termín v D/s komunitě znamená začátek vztahu mezi dominantem a submisivem. Od začátku má takovou váhu jako snubní prsten a logicky předpokládá obdobnou hloubku vztahu. Od doby, co máme Internet, se tato tradice zlehčuje do formy něčeho snadno dosažitelného a snadno zrušitelného. Tento útok na staré tradice je potřeba odrážet a informovat všechny, kdo začínají žit naším životním stylem.

Každý z obojků bývá nasazován v rámci určitého formálního obřadu. 'Obojek na zváženou' a 'Obojek ve výcviku' jsou třeba nasazovány v soukromí nebo na malé sešlosti dobrých známých. Nasazení obojku je bez výjimky bráno velmi vážně a je snaha uspořádat slavnost tak, aby na ni partneři jen tak nezapomněli. Mnozí dominanti i submisivové napíšou při této příležitosti jeden pro druhého báseň.

Pokud Dominant "balí" submisiva s obojkem, je to považováno za extrémní porušení dobrých mravů a musí to mít vážný dopad na jeho pověst. Tradice naší komunity musí být uznávány stejně jako tradice jakékoli jiné komunity. Ti, kdo je porušují úmyslně, i když třeba tvrdí, že o nich jen nevěděli, se sami vylučují. Obvykle se provalí, jak to skutečně je, a tím je jasné, že na komunitě jen parazitují. Pokud tradice musíte zesměšňovat, bude pro vás lepší vrátit se do světa, kde čest neexistuje, na upřímnost nenarazíte a důvěra je něco, co vám odkázali již nežijící příbuzní.

Obojek na zváženou

Prvním ze tří obojků, které dominant nasadí submisivovi, je 'Obojek na zváženou'. Tento obojek je tradičně používán na samém začátku potenciálního vztahu. Nosí se po dohodnutou dobu. Na konci tohoto období nastane jedna ze tří dále uvedených možností.

1) Období nošení tohoto obojku se prodlouží, pokud o to oba stojí. 2) Přejde se do další fáze 3) Pár se rozpadne a oba hledají někoho, kdo lépe vyhoví jejich představám a schopnostem.
Nabídnutím tohoto obojku submisivovi dominant vyjadřuje zájem rozvíjet možnosti, které budou vztah posilovat a dovedou jej nad rámec běžného setkání nebo i nad rámec toho, co je běžné považováno za vztah hořejšku a dolejšku. Tento obojek je nabízen s vážnosti a s důrazem na výše uvedené. Pokud jej submisiv přijme, vyjadřuje, že do vztahu investuje to, co dominant, a že se jejich vztah posunul do jisté fáze. Přítomnost obojku na zváženou signalizuje ostatním, že partneři budují vztah, který může přerůst v D/s, a vůči jiným dominantům otevřeně značí "ruce pryč".

Je jasné, že nově vzniklé vztahy jsou křehké a nestabilní. Respekt projevený obojku a jeho významu znamená respekt k jakémukoli vztahu. Kdo nerespektuje, sám se vyděluje. Obojek na zváženou neznamená trvalý závazek partnerů, je to spíš prstýnek předaný před zásnubním prstenem.

Pokud se Dominant nebo submisiv po výše uvedené době rozhodnou ve vztahu nepokračovat, mohou se zdvořile stáhnout s tím, že ani jedna strana nebude "příčinou" tohoto konce. Prosím neservávejte tyto obojky v nepřítomnosti obou, i když byste to zrovna moc a moc chtěli udělat. Obvykle to je projev myšlení "dám dominantovi za vyučenou". Samozřejmě jsou i případy, kdy se submisiv opakovaně snaží kontaktovat dominanta a dosáhnout sejmutí obojku. Pokud to skutečně nemá úspěch, až v těchto řídkých případech si submisiv MŮŽE obojek sejmout sám.

Ochranný obojek

S iniciálami dominanta, který submisivovi poskytuje ochranu, a malým p jako (protection). Může být nabídnut submisivovi, který prošel "špatným" vztahem nebo prostě potřebuje "zhojit" rány z minulosti. Dominanti takového submisiva neoslovují bez vědomí dominanta poskytujícího ochranu. Obojek submisiv nosí tak dlouho, dokud se cítí ohrožen tím, co mu v minulosti ublížilo.

Obojek ve výcviku

Obojek ve výcviku je druhým na cestě k D/s vztahu. Nabízí se poté, co partneři dokonale poznali své možnosti a očekávání, zájmy a záliby, představy o budoucnosti a zjistili tak, zda vůbec má smysl uvažovat o trvalém vztahu dominant/submisiv. Obřad se obvykle koná až když spolu partneři "normálně" žijí.

Po tomto okamžiku už jednání submisiva přímo ovlivňuje pověst dominanta a submisiv by si měl být velmi dobře vědom toho, že svým chováním vyjadřuje hloubku lásky a oddanosti dominantovi.

Tento obojek také může dominant poskytnout mentorovi, který se ujme výcviku submisiva. Mentor submisivovi nenabídne formální obojek. Submisivové oslovují mentory s prosbou o výcvik v době, kdy hledají potenciálně "svého" dominanta, kterému budou sloužit po zbytek života. Submisiv ve výcviku musí být považován za majetek mentora po dobu, než získá svého životního partnera. Mentor obvykle po skončení výcviku submisivovi pomáhá hledat takového dominanta a ceremoniálně mu jej předá.

Formální obojek

Formální obojek (ve významu ceremoniální, nebo také otrocký) je vyjádřením nejvyšší fáze vzájemných závazků dominanta a submisiva. Často je nabízen po fázích 'obojku na zváženou'a 'výcvikového obojku'. Pokud jako dominant nebo submisiv teprve začínáte, měli byste uznat, že Internet je jen nástroj, který nám pomáhá lépe chápat některé vzdálenější aspekty běžného světa. Pokud chcete zůstat internetovými dominanty a submisivy, vaše volba, ale pokuste se respektovat svět, který napodobujete.

Formální obojek dominant nabízí s úmyslem formálně završit budování vztahu a vyjádřit vzájemnou oddanost dominanta a submisiva. Vyjadřuje úroveň závazků, hloubky emočního prožívání, oddanosti, vzájemného respektu a "promyšlení" vztahu. Vyjadřuje shodu ideálů a upřímnost snahy obou rozvíjet své životy a sdílet je. Pro komunitu má závažnost snubního prstenu. Submisiv jeho přijetím otevřeně a dobrovolně poskytuje dominantovi úplnou kontrolu nad sebou. Od toho dne. Respekt, důvěra, úcta - nezbytné podmínky D/s vztahu - mohou být povýšeny na úroveň, kterou "vanilky" neznají. Ovšem musí být povýšeny reálně, ne virtuálně nebo jen slovy. A z obou stran.

Zpět na hlavní stránku

Zpět na stránku, odkud jste přišli (např. sekce, seznam textů, obrázková mapa...) - alt+šipka vlevo v IE, klepnutí myší na šipku "Zpět" v adresním pruhu prohlížeče